- sale
16,5x11cm
11968-50
-20% 25, 21€ Regular price 31,51 €
0,444€/ <b>16,5x11cm</b>
In Stock.
Wood Backing Tray Rectangular 19,5x7,5x2,7cm (50 Units)
See more products
At the table, every last detail counts. Wooden trays are more than just a simple accessory. They are the essence of presenting and serving your food in the most attractive and original way. These trays not only fulfil their functionality, but are also committed to sustainability and the beauty of nature.
And do you know what the advantages of wood are? Wood is a biodegradable material that does not generate toxic waste. Its rigidity and oil resistance make it ideal for serving a wide variety of foods. In addition, their simple and natural look will suit any situation.
Do you want to know all about wooden trays? We'll tell you all about them.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 19,5x7,5cm |
| Design | Chef |
| Material | Wood |
| Product type | Tray |
| Aperture | 20 cm |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 8 cm |
| Shape | Rectangular |
| Biodegradable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 44191900 |
| Length | 16.5 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |
11968-50
-20% 25, 21€ Regular price 31,51 €
0,444€/ <b>16,5x11cm</b>
In Stock.
11970-5
5 Units
-12% 2, 86€ Regular price 3,25 €
0,572€/22,5x11cm
In Stock.
11969-50
50 Units
-20% 24, 73€ Regular price 30,91 €
0,495€/22x8cm
In Stock.
11966-50
-20% 34, 84€ Regular price 43,55 €
0,613€/ <b>23x11,5cm</b>
In Stock.
4899-125
125 Units
-15% 37, 14€ Regular price 43,69 €
0,297€/Sugarcane
Out of Stock
7816-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Reusable
In Stock.
7800-25
25 Units
-20% 8, 45€ Regular price 10,56 €
0,338€/Reusable
In Stock.
7875-12
12 Units
-20% 12, 11€ Regular price 15,14 €
1,009€/Reusable
In Stock.
7332D-25
15, 49€
0,062€/ Reusable
Out of Stock
7813-25
25 Units
11, 88€
0,475€/Reusable
Out of Stock
7810-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Dinner
Out of Stock
10524-50
50 Units
115, 43€
2,309€/Plastic
In Stock.
10378-25
22, 07€
0,706€/ Palm
In Stock.
9355-5
-12% 3, 00€ Regular price 3,41 €
0,600€/ Wooden
Out of Stock
7807-25
25 Units
-20% 8, 45€ Regular price 10,56 €
0,338€/Dinner
Out of Stock
7814-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Reusable
In Stock.
6074-5
5 Units
-25% 1, 79€ Regular price 2,39 €
0,358€/Plastic
In Stock.
8585-125
125 Units
-20% 38, 84€ Regular price 48,55 €
0,311€/Plastic
In Stock.
10379-25-4
54, 05€
0,541€/ Palm
Out of Stock
8625-125
125 Units
145, 15€
1,161€/Foam
Out of Stock