- sale
16,5x11cm
11968-50
-20% 25, 21€ Regular price 31,51 €
0,444€/ <b>16,5x11cm</b>
In Stock.
Wood Backing Tray Rectangular 15x11,5x1,5 cm.
Suitable for microwave and oven. Withstands a temperature range from -40ºC to 100ºC.
See more products
At the table, every last detail counts. Wooden trays are more than just a simple accessory. They are the essence of presenting and serving your food in the most attractive and original way. These trays not only fulfil their functionality, but are also committed to sustainability and the beauty of nature.
And do you know what the advantages of wood are? Wood is a biodegradable material that does not generate toxic waste. Its rigidity and oil resistance make it ideal for serving a wide variety of foods. In addition, their simple and natural look will suit any situation.
Do you want to know all about wooden trays? We'll tell you all about them.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 15x11,5x1,5cm |
| Design | Chef |
| Material | Wood |
| Product type | Tray |
| Aperture | 12 cm |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 8.5 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Traditional Oven | Si |
| Intrastat | 44191900 |
| Length | 15 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |
11968-50
-20% 25, 21€ Regular price 31,51 €
0,444€/ <b>16,5x11cm</b>
In Stock.
11970-5
5 Units
-12% 2, 86€ Regular price 3,25 €
0,572€/22,5x11cm
In Stock.
11969-50
50 Units
-20% 24, 73€ Regular price 30,91 €
0,495€/22x8cm
In Stock.
11966-50
-20% 34, 84€ Regular price 43,55 €
0,613€/ <b>23x11,5cm</b>
In Stock.
8010-6
6 Units
-20% 7, 16€ Regular price 8,95 €
1,193€/PP
In Stock.
6076-125
125 Units
-12% 44, 12€ Regular price 50,14 €
0,353€/Plastic
Out of Stock
7888-25-12
300 Units
-12% 234, 87€ Regular price 266,89 €
0,783€/Reusable
In Stock.
8414-8-15
120 Units
47, 92€
0,399€/Reusable
Out of Stock
13740-6
32, 21€
4,295€/ Reusable
In Stock.
9363-25-4
125, 41€
1,254€/ Wooden
Out of Stock
8424-2-15
30 Units
43, 20€
1,440€/Plastic
Out of Stock
11610-25
65, 97€
2,639€/ Paper
In Stock.
7112-5-10
-12% 118, 17€ Regular price 134,29 €
2,363€/ Plastic
Out of Stock
7796-25
25 Units
-20% 13, 36€ Regular price 16,70 €
0,534€/Reusable
In Stock.
7335-25
14, 90€
0,477€/ Reusable
In Stock.
13742-6-9
151, 95€
2,814€/ Reusable
In Stock.
41004-25-12
-12% 114, 77€ Regular price 130,42 €
0,383€/ Wooden
In Stock.
41005-50-4
200 Units
-12% 124, 86€ Regular price 141,88 €
0,624€/Wooden
Out of Stock
11405-100
92, 47€
0,925€/ Paper
Out of Stock
7800-25
25 Units
-20% 8, 45€ Regular price 10,56 €
0,338€/Reusable
In Stock.