- sale
16,5x11cm
11968-50
-20% 25, 21€ Regular price 31,51 €
0,444€/ <b>16,5x11cm</b>
In Stock.
Wood Backing Tray Rectangular 23x11,5x3,4 cm.
Suitable for microwave and oven. Withstands a temperature range from -40ºC to 100ºC.
See more products
At the table, every last detail counts. Wooden trays are more than just a simple accessory. They are the essence of presenting and serving your food in the most attractive and original way. These trays not only fulfil their functionality, but are also committed to sustainability and the beauty of nature.
And do you know what the advantages of wood are? Wood is a biodegradable material that does not generate toxic waste. Its rigidity and oil resistance make it ideal for serving a wide variety of foods. In addition, their simple and natural look will suit any situation.
Do you want to know all about wooden trays? We'll tell you all about them.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 23x11,5cm |
| Design | Chef |
| Material | Wood |
| Product type | Tray |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Width | 10 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Traditional Oven | Si |
| Intrastat | 44191900 |
| Length | 9.5 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |
11968-50
-20% 25, 21€ Regular price 31,51 €
0,444€/ <b>16,5x11cm</b>
In Stock.
11970-5
5 Units
-12% 2, 86€ Regular price 3,25 €
0,572€/22,5x11cm
In Stock.
11969-50
50 Units
-20% 24, 73€ Regular price 30,91 €
0,495€/22x8cm
In Stock.
11966-50
-20% 34, 84€ Regular price 43,55 €
0,613€/ <b>23x11,5cm</b>
In Stock.
7815-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Reusable
In Stock.
4216-5-60
300 Units
58, 08€
0,194€/Plastic
Out of Stock
8442-2
2 Units
4, 96€
2,481€/Plastic
Out of Stock
11239-25-8
96, 47€
0,482€/ Palm
Out of Stock
11608-5
12, 73€
2,546€/ Paper
In Stock.
56015-12-42
504 Units
48, 61€
0,096€/Paper
Out of Stock
11412-100
35, 66€
0,357€/ Paper
In Stock.
8442-2-15
30 Units
59, 53€
1,984€/Plastic
Out of Stock
7339-50
50 Units
19, 47€
0,389€/Reusable
Out of Stock
640573-1-12
12 Units
-12% 51, 44€ Regular price 58,46 €
4,287€/Plastic
In Stock.
8625-125
125 Units
145, 15€
1,161€/Foam
Out of Stock
7472-50
50 Units
17, 36€
0,347€/Reusable
Out of Stock
9359-100
100 Units
-10% 73, 05€ Regular price 81,17 €
0,731€/Wooden
Out of Stock
6075-5
5 Units
-15% 3, 27€ Regular price 3,85 €
0,654€/Plastic
In Stock.
10377-25-8
-12% 56, 80€ Regular price 64,54 €
0,284€/ Palm
In Stock.
7799-12
12 Units
6, 96€
0,580€/Reusable
Out of Stock