7807-25
25 Units
-20% 8, 45€ Regular price 10,56 €
0,338€/Dinner
Out of Stock
Wood Backing Tray Rectangular 19,5x7,5x2,7cm (200 Units)
See more products
At the table, every last detail counts. Wooden trays are more than just a simple accessory. They are the essence of presenting and serving your food in the most attractive and original way. These trays not only fulfil their functionality, but are also committed to sustainability and the beauty of nature.
And do you know what the advantages of wood are? Wood is a biodegradable material that does not generate toxic waste. Its rigidity and oil resistance make it ideal for serving a wide variety of foods. In addition, their simple and natural look will suit any situation.
Do you want to know all about wooden trays? We'll tell you all about them.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 19,5x7,5cm |
| Design | Chef |
| Material | Wood |
| Product type | Tray |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 2,7 cm |
| Width | 7,5 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 44191900 |
| Length | 19,5 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 200 |
7807-25
25 Units
-20% 8, 45€ Regular price 10,56 €
0,338€/Dinner
Out of Stock
6076-125
125 Units
-12% 44, 12€ Regular price 50,14 €
0,353€/Plastic
Out of Stock
9362-25
25 Units
-25% 20, 22€ Regular price 26,96 €
0,809€/Wooden
Out of Stock
8634-125
125 Units
-30% 25, 11€ Regular price 35,88 €
0,201€/Foam
In Stock.
8584-63
63 Units
-20% 48, 04€ Regular price 60,05 €
0,763€/Plastic
In Stock.
11239-25-8
96, 47€
0,482€/ Palm
Out of Stock
13743-6
23, 70€
3,160€/ Reusable
In Stock.
52017-1
-20% 1, 02€ Regular price 1,27 €
0,951€/ Paper
In Stock.
8394-2-30
60 Units
47, 63€
0,794€/Plastic
Out of Stock
10378-25-4
70, 63€
0,706€/ Palm
Out of Stock
10524-50
50 Units
115, 43€
2,309€/Plastic
In Stock.
9802-25
25 Units
-20% 23, 94€ Regular price 29,93 €
0,958€/Reusable
In Stock.
8414-8
8 Units
3, 99€
0,499€/Reusable
Out of Stock
7810-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Dinner
Out of Stock
9363-25
39, 19€
1,254€/ Wooden
Out of Stock
12144-25
25 Units
6, 55€
0,262€/Reusable
Out of Stock