- sale
16,5x11cm
11968-50
-20% 25, 21€ Regular price 31,51 €
0,444€/ <b>16,5x11cm</b>
In Stock.
Wood Backing Tray Rectangular 22x8x2 cm.
Suitable for microwave and oven. Withstands a temperature range from -40ºC to 100ºC.
The price is for a pack of 50 units.
See more products
At the table, every last detail counts. Wooden trays are more than just a simple accessory. They are the essence of presenting and serving your food in the most attractive and original way. These trays not only fulfil their functionality, but are also committed to sustainability and the beauty of nature.
And do you know what the advantages of wood are? Wood is a biodegradable material that does not generate toxic waste. Its rigidity and oil resistance make it ideal for serving a wide variety of foods. In addition, their simple and natural look will suit any situation.
Do you want to know all about wooden trays? We'll tell you all about them.
This product is biodegradable, it decomposes and degrades in a short period of time through a completely natural process, without leaving any residue and without the need for human intervention.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 22x8cm |
| Design | Chef |
| Material | Wood |
| Product type | Tray |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 2 cm |
| Width | 8 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Traditional Oven | Si |
| Intrastat | 44191900 |
| Length | 22 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |
11968-50
-20% 25, 21€ Regular price 31,51 €
0,444€/ <b>16,5x11cm</b>
In Stock.
11970-5
5 Units
-12% 2, 86€ Regular price 3,25 €
0,572€/22,5x11cm
In Stock.
11969-50
50 Units
-20% 24, 73€ Regular price 30,91 €
0,495€/22x8cm
In Stock.
11966-50
-20% 34, 84€ Regular price 43,55 €
0,613€/ <b>23x11,5cm</b>
In Stock.
11597-100-2
200 Units
110, 05€
0,550€/Paper
Out of Stock
9364-5
5 Units
-10% 2, 72€ Regular price 3,03 €
0,545€/Plastic
Out of Stock
12112-10-30
300 Units
88, 86€
0,296€/Paper
Out of Stock
10333-5
5 Units
-25% 4, 12€ Regular price 5,49 €
0,824€/Sugarcane
Out of Stock
11615-10
17, 06€
1,706€/ Paper
In Stock.
4795-100-10
1.000 Units
73, 51€
0,074€/Paper
Out of Stock
11327-100-8
800 Units
88, 11€
0,110€/Paper
Out of Stock
10330-50-10
500 Units
-10% 93, 31€ Regular price 103,67 €
0,187€/Sugarcane
Out of Stock
11923-50-8
400 Units
127, 29€
0,318€/Wood
Out of Stock
8389-10
10 Units
-15% 2, 51€ Regular price 2,95 €
0,251€/Paper
Out of Stock
4794-100
100 Units
6, 95€
0,069€/Paper
Out of Stock
9366-5
5 Units
-25% 12, 61€ Regular price 16,82 €
2,523€/Plastic
Out of Stock
8376-10-30
300 Units
57, 06€
0,190€/Paper
Out of Stock
12115-25
25 Units
-20% 5, 01€ Regular price 6,27 €
0,201€/Plastic
Out of Stock
12114-25-17
425 Units
-10% 38, 44€ Regular price 42,71 €
0,090€/Plastic
Out of Stock
8374-6
6 Units
-25% 3, 75€ Regular price 5,00 €
0,625€/Paper
Out of Stock