7, 45 €
0,075€/Lid
In Stock
Portion Cup PLA Clear 120ml Ø7x5cm, ideal for containing cold sauces. Suitable for catering services, take away, schools, events, parties and self-service.
Lid not included. You will find it in the accessories section.
The price is for a pack of 50 Units.
Accesories
7, 45 €
0,075€/Lid
In Stock
With this product also buy
6272-100
14, 50€
0,116€/ Bamboo
In Stock.
11188-50
22, 99€
0,368€/ Paper
In Stock.
11888-50
29, 80€
0,477€/ Salad
In Stock.
11892-100
7, 95€
0,064€/ PLA
In Stock.
11894-100
7, 45€
0,060€/ Lid
In Stock.
11912-50
12, 20€
0,195€/ Compostable
In Stock.
See more products
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
100% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Design | Enjoy |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Tarrinas Almidón de Maíz PLA |
| Total capacity | 120ml 4Oz |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Concave |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 100 |
Product Reviews / Q&A
5092-1-20
360 Units
67, 95€
0,189€/Plastic
Out of Stock
7087-5
10, 74€
1,720€/ Plastic
In Stock.
13405-50
3, 13€
0,050€/ Lid
Out of Stock
13408-50
14, 96€
0,239€/ Tub
Out of Stock
13411-50
7, 56€
0,121€/ Lid
In Stock.
13408-50-10
119, 62€
0,239€/ Tub
Out of Stock
11892-100-20
127, 20€
0,064€/ PLA
In Stock.
13403-100
7, 64€
0,061€/ PLA
Out of Stock
13406-50-10
77, 88€
0,156€/ Tub
Out of Stock
9286-100-20
161, 99€
0,081€/ PLA
In Stock.
13409-50-10
135, 71€
0,271€/ Tub
Out of Stock
13402-100
6, 96€
0,056€/ PLA
In Stock.
11894-100
7, 45€
0,060€/ Lid
In Stock.
11902-50
8, 81€
0,141€/ Lid
In Stock.
13407-50
12, 96€
0,207€/ Tub
Out of Stock
11893-100-20
175, 18€
0,088€/ PLA
In Stock.
13411-50-10
60, 52€
0,121€/ Lid
In Stock.
11900-50
19, 49€
0,312€/ Tub
In Stock.