119, 21 €
0,060€/Lid
In Stock
Portion Cup PLA Clear 120ml Ø7x5cm, ideal for containing cold sauces. Suitable for catering services, take away, schools, events, parties and self-service.
Lid not included. You will find it in the accessories section.
Box of 2.000 Units. 20 Packs of 100 Units.
Accesories
119, 21 €
0,060€/Lid
In Stock
See more products
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
100% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Design | Enjoy |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Tarrinas Almidón de Maíz PLA |
| Total capacity | 120ml 4Oz |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Concave |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 2000 |
Product Reviews / Q&A
13411-50
7, 56€
0,121€/ Lid
In Stock.
11892-100
7, 95€
0,064€/ PLA
In Stock.
11899-50
17, 19€
0,275€/ Tub
In Stock.
9284-200-25
291, 51€
0,058€/ PLA
In Stock.
11894-100-20
119, 21€
0,060€/ Lid
In Stock.
11898-50-10
105, 00€
0,210€/ Tub
Out of Stock
9230-100-20
2.000 Units
340, 78€
0,170€/Tub
Out of Stock
11900-50
19, 49€
0,312€/ Tub
In Stock.
13410-50-10
195, 83€
0,392€/ Tub
Out of Stock
9285-200
12, 29€
0,049€/ Lid
In Stock.
11900-50-10
155, 92€
0,312€/ Tub
In Stock.
11892-100-20
127, 20€
0,064€/ PLA
In Stock.
13410-50
24, 48€
0,392€/ Tub
Out of Stock
13402-100
6, 96€
0,056€/ PLA
In Stock.
13402-100-10
55, 68€
0,056€/ PLA
In Stock.
9286-100-20
161, 99€
0,081€/ PLA
In Stock.