12, 29 €
0,061€/Lid
In Stock
Transparent Compostable Sauce Jar, made of PLA 30ml, ideal for containing cold sauces. Suitable for catering services, take away, schools, events, parties and self-service.
Lid not included. It can be found in Accessories.
The price is for a pack of 200 Units.
Accesories
12, 29 €
0,061€/Lid
In Stock
With this product also buy
34002-100
-25% 19, 01€ Regular price 25,35 €
0,182€/ Foil
In Stock.
34011-100
11, 53€
0,092€/ Paper
In Stock.
9285-200
12, 29€
0,049€/ Lid
In Stock.
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
200% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø4,5cm |
| Design | Mini |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Tarrinas Almidón de Maíz PLA |
| Total capacity | 30 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 4,5 cm |
| Shape | Round |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 4,5 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Intrastat | 11081200 |
| Recyclable | Yes |
| Price for | 200 |
Product Reviews / Q&A
9286-100
10, 13€
0,081€/ PLA
In Stock.
9565-50-30
1.500 Units
94, 38€
0,063€/Cornstarch
Out of Stock
84003-50-10
500 Units
66, 48€
0,133€/Plastic
Out of Stock
8494-50-16
800 Units
92, 49€
0,116€/Plastic
Out of Stock
5092-1-20
360 Units
67, 95€
0,189€/Plastic
Out of Stock
7087-5
10, 74€
1,720€/ Plastic
In Stock.
11893-100
10, 95€
0,088€/ PLA
In Stock.
13403-100
7, 64€
0,061€/ PLA
Out of Stock
11893-100-20
175, 18€
0,088€/ PLA
In Stock.
13402-100-10
55, 68€
0,056€/ PLA
In Stock.
13402-100
6, 96€
0,056€/ PLA
In Stock.
11894-100
7, 45€
0,060€/ Lid
In Stock.
13406-50-10
77, 88€
0,156€/ Tub
Out of Stock
11900-50
19, 49€
0,312€/ Tub
In Stock.
9284-200-25
291, 51€
0,058€/ PLA
In Stock.
11894-100-20
119, 21€
0,060€/ Lid
In Stock.
13409-50-10
135, 71€
0,271€/ Tub
Out of Stock
9285-200-25
245, 94€
0,049€/ Lid
In Stock.
11892-100
7, 95€
0,064€/ PLA
In Stock.
11900-50-10
155, 92€
0,312€/ Tub
In Stock.
11901-50
29, 91€
0,479€/ Tub
In Stock.
13405-50
3, 13€
0,050€/ Lid
Out of Stock