7, 45 €
0,075€/Lid
In Stock
Portion Cup PLA Clear 60ml Ø7x2,5cm Ø7x2,5cm, ideal for containing cold sauces. Suitable for catering services, take away, schools, events, parties and self-service.
Lid not included. You will find it in the accessories section.
The price is for a pack of 100 Units.
Accesories
7, 45 €
0,075€/Lid
In Stock
With this product also buy
52005-100
44, 75€
0,358€/ Paper
In Stock.
52012-100
14, 31€
0,106€/ Paper
In Stock.
6331-20
10, 64€
0,426€/ Paper
In Stock.
4403-10
4, 22€
0,338€/ Cardboard
In Stock.
8974-60
6, 43€
0,086€/ Cutlery
In Stock.
11188-50
22, 99€
0,368€/ Paper
In Stock.
See more products
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
100% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Design | Enjoy |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Tarrinas Almidón de Maíz PLA |
| Total capacity | 60 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Concave |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 100 |
13402-100
6, 96€
0,056€/ PLA
In Stock.
12182-450
33, 03€
0,073€/ Plastic
In Stock.
9286-100
10, 13€
0,081€/ PLA
In Stock.
Product Reviews / Q&A
11419-100-5
152, 33€
0,305€/ Paper
In Stock.
9583-50-5
123, 49€
0,494€/ Bamboo
In Stock.
5182-50-20
1.000 Units
76, 96€
0,077€/Plastic
Out of Stock
9230-100
100 Units
21, 30€
0,213€/Tub
Out of Stock
9285-200-25
245, 94€
0,049€/ Lid
In Stock.
13405-50
3, 13€
0,050€/ Lid
Out of Stock
11894-100
7, 45€
0,060€/ Lid
In Stock.
13410-50
24, 48€
0,392€/ Tub
Out of Stock
11901-50
29, 91€
0,479€/ Tub
In Stock.
11901-50-10
239, 27€
0,479€/ Tub
In Stock.
13404-100-10
68, 29€
0,068€/ PLA
Out of Stock
11900-50-10
155, 92€
0,312€/ Tub
In Stock.
9286-100-20
161, 99€
0,081€/ PLA
In Stock.
11900-50
19, 49€
0,312€/ Tub
In Stock.
13407-50-10
103, 67€
0,207€/ Tub
Out of Stock
9231-100-20
2.000 Units
188, 66€
0,094€/Lid
In Stock.
13404-100
8, 54€
0,068€/ PLA
Out of Stock
13411-50
7, 56€
0,121€/ Lid
In Stock.
11898-50-10
105, 00€
0,210€/ Tub
Out of Stock