1, 84 €
0,037€/Lid
Out of Stock
Portion cup, sauce container made of PLA of 80 ml. Ideal for containing, transporting or presenting a wide variety of cold foodstuffs.
The price is for a Pack of 100 Units.
Accesories
1, 84 €
0,037€/Lid
Out of Stock
3, 13 €
0,063€/Lid
Out of Stock
With this product also buy
13402-100
6, 96€
0,056€/ PLA
In Stock.
Description: Sauce container with transparent design. It is a portion cup made of raw material of vegetable origin. It is an ecological container: 100% compostable and biodegradable.
Application: Disposable portion cup used for the presentation of sauces, garnishes, desserts and foods such as nuts, fruit, homemade yoghurts or sweets. Also ideal for take away service, delivery and home delivery. Compatible lid in accessories.
Colour: Transparent.
Material: PLA
Measurements:
Diameter: Ø 7,5 cm
Height: 3 cm
Capacity: 80 ml
Presentation: Pack of 100 Units.
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7,5cm |
| Design | Easy |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Tarrinas Almidón de Maíz PLA |
| Total capacity | 80 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 7,5 cm |
| Lower diameter | 5,9 cm |
| Top diameter | 7,5 cm |
| Shape | Concave |
| Height | 3 cm |
| Width | 5,9 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 7,5 cm |
| Recyclable | Yes |
| Grease-proof | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 100 |
11892-100
7, 95€
0,064€/ PLA
In Stock.
13409-50-10
135, 71€
0,271€/ Tub
Out of Stock
13411-50
7, 56€
0,121€/ Lid
In Stock.
13404-100-10
68, 29€
0,068€/ PLA
Out of Stock
13402-100-10
55, 68€
0,056€/ PLA
In Stock.
9285-200
12, 29€
0,049€/ Lid
In Stock.
9230-100-20
2.000 Units
340, 78€
0,170€/Tub
Out of Stock
13408-50-10
119, 62€
0,239€/ Tub
Out of Stock
13408-50
14, 96€
0,239€/ Tub
Out of Stock
9284-200-25
291, 51€
0,058€/ PLA
In Stock.
9230-100
100 Units
21, 30€
0,213€/Tub
Out of Stock
13403-100-10
61, 08€
0,061€/ PLA
Out of Stock
11894-100-20
119, 21€
0,060€/ Lid
In Stock.
9231-100-20
2.000 Units
188, 66€
0,094€/Lid
In Stock.
11899-50-10
137, 55€
0,275€/ Tub
In Stock.
13409-50
16, 96€
0,271€/ Tub
Out of Stock