1, 84 €
0,037€/Lid
Out of Stock
Portion cup, sauce container made of PLA of 100 ml. Ideal for containing, transporting or presenting a wide variety of cold foodstuffs.
The price is for a Pack of 100 Units.
Accesories
1, 84 €
0,037€/Lid
Out of Stock
3, 13 €
0,063€/Lid
Out of Stock
Description: Sauce container with transparent design. It is a portion cup made of raw material of vegetable origin. It is an ecological container: 100% compostable and biodegradable.
Application: Disposable portion cup used for the presentation of sauces, garnishes, desserts and foods such as nuts, fruit, homemade yoghurts or sweets. Also ideal for take away service, delivery and home delivery. Compatible lid in accessories.
Colour: Transparent.
Material: PLA
Measurements:
Diameter: Ø 7,5 cm
Height: 4 cm
Capacity: 100 ml
Presentation: Pack of 100 Units.
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7,5cm |
| Design | Easy |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Tarrinas Almidón de Maíz PLA |
| Total capacity | 100ml 3Oz |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 7,5 cm |
| Lower diameter | 5,8 cm |
| Top diameter | 7,5 cm |
| Shape | Concave |
| Height | 4 cm |
| Width | 5,8 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 7,5 cm |
| Recyclable | Yes |
| Grease-proof | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 100 |
9286-100
10, 13€
0,081€/ PLA
In Stock.
11893-100
10, 95€
0,088€/ PLA
In Stock.
8585-125-4
125 Units
-12% 136, 70€ Regular price 155,34 €
1,094€/Plastic
In Stock.
9285-200
12, 29€
0,049€/ Lid
In Stock.
13403-100
7, 64€
0,061€/ PLA
Out of Stock
11898-50
13, 13€
0,210€/ Tub
Out of Stock
13402-100-10
55, 68€
0,056€/ PLA
In Stock.
13402-100
6, 96€
0,056€/ PLA
In Stock.
11902-50
8, 81€
0,141€/ Lid
In Stock.
13406-50-10
77, 88€
0,156€/ Tub
Out of Stock
11899-50-10
137, 55€
0,275€/ Tub
In Stock.
9284-200
14, 58€
0,058€/ PLA
In Stock.
13408-50
14, 96€
0,239€/ Tub
Out of Stock
11894-100-20
119, 21€
0,060€/ Lid
In Stock.
11893-100-20
175, 18€
0,088€/ PLA
In Stock.
9230-100-20
2.000 Units
340, 78€
0,170€/Tub
Out of Stock
11900-50-10
155, 92€
0,312€/ Tub
In Stock.
11901-50-10
239, 27€
0,479€/ Tub
In Stock.
13409-50
16, 96€
0,271€/ Tub
Out of Stock