119, 21 €
0,060€/Lid
In Stock
Compostable transparent salt containers, in PLA 88ml, ideal for containing cold sauces. Suitable for catering services, take away, schools, events, parties and self-service.
Accesories
119, 21 €
0,060€/Lid
In Stock
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
100% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Design | Enjoy |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Tarrinas Almidón de Maíz PLA |
| Total capacity | 88 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Round |
| Height | 4 cm |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Intrastat | 11081200 |
| Recyclable | Yes |
| Price for | 2000 |
Product Reviews / Q&A
11396-100
100 Units
14, 50€
0,145€/Paper
Out of Stock
8494-50-16
800 Units
92, 49€
0,116€/Plastic
Out of Stock
5092-1-20
360 Units
67, 95€
0,189€/Plastic
Out of Stock
7087-5
10, 74€
1,720€/ Plastic
In Stock.
13409-50
16, 96€
0,271€/ Tub
Out of Stock
13405-50
3, 13€
0,050€/ Lid
Out of Stock
11899-50
17, 19€
0,275€/ Tub
In Stock.
11894-100-20
119, 21€
0,060€/ Lid
In Stock.
13402-100
6, 96€
0,056€/ PLA
In Stock.
13410-50
24, 48€
0,392€/ Tub
Out of Stock
9286-100
10, 13€
0,081€/ PLA
In Stock.
9230-100-20
2.000 Units
340, 78€
0,170€/Tub
Out of Stock
11898-50-10
105, 00€
0,210€/ Tub
Out of Stock
13406-50
9, 74€
0,156€/ Tub
Out of Stock
13405-50-20
50, 09€
0,050€/ Lid
Out of Stock
13404-100-10
68, 29€
0,068€/ PLA
Out of Stock
9284-200-25
291, 51€
0,058€/ PLA
In Stock.
13411-50
7, 56€
0,121€/ Lid
In Stock.
11902-50
8, 81€
0,141€/ Lid
In Stock.
11892-100
7, 95€
0,064€/ PLA
In Stock.