110694-50-10
500 Units
37, 13€
0,074€/Cornstarch
Out of Stock
20uses
Plastic Cup PP "X-Table" Violet 320ml.
See more products
PP plastic cups have earned a special place in the world of hospitality and events thanks to their balance of strength and versatility. What makes them stand out? Pretty much everything. They are ideal for use in many environments, such as swimming pools or outdoor spaces, as they don't break easily if dropped.
So, what is PP? Polypropylene is a widely used plastic that is characterised by its durability and reusability. These qualities make PP plastic cups a popular choice in a variety of applications.
Want to know more about what PP cups can offer you? We tell you all about them!
| Colour | Purple |
|---|---|
| Total Dimensions | 320 ml |
| Design | X-Table |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total capacity | 320 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Lower diameter | 4,4 cm |
| Top diameter | 8 cm |
| Shape | Cylinder |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Luxury |
| Price for | 128 |
Product Reviews / Q&A
110694-50-10
500 Units
37, 13€
0,074€/Cornstarch
Out of Stock
13004-100
100 Units
2, 02€
0,020€/Small
Out of Stock
4015-100
100 Units
6, 59€
0,066€/Lid
Out of Stock
8545-50-30
1.500 Units
-12% 69, 00€ Regular price 78,41 €
0,046€/Plastic
Out of Stock
8709-100-10
1.000 Units
107, 18€
0,107€/Plastic
Out of Stock
8720-20-25
500 Units
-25% 106, 70€ Regular price 142,27 €
0,213€/Foam
Out of Stock
125uses
7894-20-20
400 Units
-12% 282, 77€ Regular price 321,33 €
0,707€/Reusable
In Stock.
8230-50
50 Units
-20% 2, 61€ Regular price 3,27 €
0,052€/Plastic
Out of Stock
9868-100-10
1.000 Units
65, 36€
0,065€/Plastic
Out of Stock
7894-20
20 Units
-20% 16, 07€ Regular price 20,08 €
0,803€/Reusable
In Stock.
7896-20
20 Units
-20% 16, 07€ Regular price 20,08 €
0,803€/Reusable
In Stock.
8343-50-30
1.500 Units
78, 41€
0,052€/Plastic
Out of Stock
13093-30-14
420 Units
44, 03€
0,105€/Reusable
Out-of-Stock
8713-50
50 Units
21, 08€
0,422€/Plastic
Out of Stock
8721-20-25
500 Units
-25% 129, 05€ Regular price 172,06 €
0,258€/Foam
In Stock.
8248-25-20
27, 10€
0,054€/ Plastic
In Stock.
8396-8
8 Units
-20% 3, 87€ Regular price 4,84 €
0,484€/Reusable
In Stock.
8545-50
50 Units
-20% 2, 61€ Regular price 3,27 €
0,052€/Plastic
In Stock.