11151-50
-20% 7, 00€ Regular price 8,75 €
0,123€/ Reusable
In Stock.
Disposable cup made of PP Transparent with a capacity of 500ml.
The price is for a pack of 50 units.
With this product also buy
11151-50
-20% 7, 00€ Regular price 8,75 €
0,123€/ Reusable
In Stock.
11152-100
12, 25€
0,098€/ Lid
In Stock.
11155-100
21, 04€
0,168€/ Dome
In Stock.
See more products
Wondering why disposable PP plastic cups are the perfect choice for your celebrations or your business? Here's the magic! The key lies in their special feature of being disposable, which not only highlights their practicality, but redefines the experience at any occasion, whether at home, at a picnic or at the beach, adding a practical and functional touch in a unique way.
Polypropylene (PP) presents itself as the star material for the manufacture of cups, with a unique combination of strength and practicality that stands out even more as it is single-use. What does this mean for your cups? Not only are they easy to handle and transport, but they also elegantly withstand the hustle and bustle of any celebration.
But wait, do you want to know more reasons to have these disposable cups?
| Total Dimensions | 500 ml |
|---|---|
| Design | Classic |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Vasos de Plástico Económicos |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total capacity | 500ml 16Oz |
| Certificates | Food Contact |
| Lower diameter | 5,9 cm |
| Shape | Cylinder |
| Height | 12,1 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Measuring mark | 400 ml |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |
13730-50
-20% 8, 03€ Regular price 10,04 €
0,141€/ Reusable
In Stock.
11151-50
-20% 7, 00€ Regular price 8,75 €
0,123€/ Reusable
In Stock.
60002-25
25 Units
7, 11€
0,285€/Reusable
In Stock.
11915-50
18, 91€
0,303€/ Compostable
In Stock.
8168-50
19, 47€
0,331€/ Compostable
In Stock.
6162-50
10, 09€
0,169€/ Plastic
In Stock.
Product Reviews / Q&A
5092-1-20
360 Units
67, 95€
0,189€/Plastic
Out of Stock
7087-5
10, 74€
1,720€/ Plastic
In Stock.
11150-50
-20% 9, 23€ Regular price 11,53 €
0,162€/ Reusable
In Stock.
1006-100-30
127, 12€
0,042€/ Plastic
In Stock.
8333-50
50 Units
-20% 2, 61€ Regular price 3,27 €
0,052€/Plastic
In Stock.
2003-100
4, 07€
0,032€/ Plastic
In Stock.
8308-25
1, 69€
0,054€/ Plastic
In Stock.
13726-50
-20% 4, 12€ Regular price 5,15 €
0,073€/ Reusable
In Stock.
13725-100-20
-12% 101, 16€ Regular price 114,95 €
0,051€/ Reusable
In Stock.
2001-100-30
133, 10€
0,044€/ Reusable
In Stock.
8230-50-30
50 Units
-12% 69, 00€ Regular price 78,41 €
1,380€/Plastic
Out of Stock
12130-30-14
420 Units
-12% 38, 75€ Regular price 44,03 €
0,092€/Reusable
Out of Stock
11155-100-9
151, 54€
0,168€/ Dome
In Stock.
11153-100
11, 75€
0,094€/ Lid
In Stock.
2005-100-30
172, 62€
0,058€/ Plastic
In Stock.
5238-50-16
800 Units
-12% 119, 26€ Regular price 135,52 €
0,149€/Reusable
Out of Stock
8485-100
-20% 5, 45€ Regular price 6,81 €
0,047€/ Reusable
In Stock.
13730-50
-20% 8, 03€ Regular price 10,04 €
0,141€/ Reusable
In Stock.