126, 08 €
2,522€/Plastic
In Stock
Plastic Platter Rectangular Shape Black 55X37 cm
Accesories
126, 08 €
2,522€/Plastic
In Stock
See more products
Looking for a way to take your culinary presentations to the next level without leaving a negative ecological footprint? PET plastic trays are the solution you're looking for. With an unbeatable finish, these trays are perfect for accompanying both the finest and simplest dishes.
Made of PET, polyethylene terephthalate, they stand out for their elegant shine, which adds a touch of sophistication to any presentation. But it's not just about aesthetics; PET is the most easily recycled plastic, making these trays an environmentally friendly choice at a time when environmental awareness is essential.
Still not convinced that PET trays are the smarter solution?
| Colour | Black |
|---|---|
| Total Dimensions | 55x37cm |
| Material | Recicled PET |
| Product type | Tray |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 2,6 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 55 cm |
| Price for | 50 |
11396-100
100 Units
14, 50€
0,145€/Paper
Out of Stock
8494-50-16
800 Units
92, 49€
0,116€/Plastic
Out of Stock
5092-1-20
360 Units
67, 95€
0,189€/Plastic
Out of Stock
7087-5
10, 74€
1,720€/ Plastic
In Stock.
7105-5-10
50 Units
198, 39€
3,968€/Plastic
In Stock.
7183-5
13, 03€
2,085€/ Plastic
In Stock.
7104-5
5 Units
17, 09€
3,417€/Plastic
In Stock.
7106-5-10
50 Units
258, 34€
5,167€/Plastic
Out of Stock
7116-5-10
50 Units
-10% 139, 94€ Regular price 155,49 €
2,799€/Plastic
Out of Stock
7127-5-10
209, 91€
4,198€/ Plastic
In Stock.
12798-10
10 Units
27, 46€
2,746€/Plastic
Out of Stock
7106-5
5 Units
32, 29€
6,459€/Plastic
In Stock.
7172-5
18, 27€
2,923€/ Plastic
In Stock.
7094-10-5
139, 90€
2,798€/ Plastic
Out of Stock
7127-5
26, 23€
4,198€/ Plastic
In Stock.
7171-5
10, 41€
1,665€/ Plastic
In Stock.
7123-10-5
128, 04€
2,561€/ Plastic
In Stock.
7175-5-10
53, 29€
1,066€/ Plastic
In Stock.
7092-10-5
53, 55€
1,071€/ Plastic
In Stock.
7089-5
5 Units
24, 03€
4,806€/Plastic
Out of Stock