8562-200
1, 08€
0,004€/ Bamboo
In Stock.
Reusable 230ml capacity transparent tumbler, ideal for all types of celebrations, especially outdoors.
With this product also buy
8562-200
1, 08€
0,004€/ Bamboo
In Stock.
41231-40
13, 33€
0,267€/ Sugarcane
In Stock.
5196-200
1, 86€
0,007€/ Birch
In Stock.
9299-30
30 Units
6, 15€
0,205€/Sugarcane
In Stock.
9503-25
4, 51€
0,145€/ Tasting
In Stock.
7496-50
7, 37€
0,118€/ Reusable
In Stock.
See more products
Are you looking for the perfect combination of elegance and practicality for your business or event? PS Cristal plastic cups are the answer. Not only do they add a touch of sophistication, but they are also incredibly versatile and reusable.
So what is PS Cristal? PS (Polystyrene Crystal) is a type of plastic that has been carefully crafted to mimic the appearance of glass. This imitation is so amazingly realistic that your guests won't even notice the difference. The result? Glassware that is just as elegant as glass, but without the risk of breakage and at a much more affordable price.
Want to know more reasons why you should choose glass PS plastic cups?
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | 230 ml |
| Design | Moon |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Vasos Reutilizables PS Cristal Duros |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total capacity | 230 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Cylinder |
| Height | 9,5 cm |
| Width | 7 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Measuring mark | 200 ml |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Luxury |
| Price for | 25 |
7500-25
10, 04€
0,321€/ <b>Clear</b>
In Stock.
7507-50
18, 43€
0,295€/ <b>Fuchsia</b>
In Stock.
7509-25
10, 84€
0,347€/ <b>Pearl</b>
In Stock.
7505-50
21, 22€
0,340€/ <b>Turquoise</b>
In Stock.
7718-20
7, 48€
0,299€/ Reusable
In Stock.
7509-25
10, 84€
0,347€/ Reutilizable
In Stock.
Product Reviews / Q&A
5963-50
50 Units
3, 06€
0,061€/Plastic
Out of Stock
3014-25-8
61, 47€
0,307€/ Reusable
In Stock.
7729-20-21
212, 73€
0,507€/ Reusable
In Stock.
11176-30
-20% 13, 19€ Regular price 16,49 €
0,387€/ Reusable
In Stock.
3029-25
11, 42€
0,457€/ Plastic
In Stock.
7495-50
6, 82€
0,109€/ Reusable
In Stock.
7714-50-20
80, 72€
0,081€/ Reusable
In Stock.
60003-25-20
124, 15€
0,248€/ Reusable
In Stock.
7507-50
18, 43€
0,295€/ Reusable
In Stock.
7509-25
10, 84€
0,347€/ Reutilizable
In Stock.
7718-20-32
191, 43€
0,299€/ Reusable
In Stock.
3008-10-50
131, 89€
0,264€/ PS
In Stock.
7510-50-20
1.000 Units
274, 82€
0,275€/Reusable
Out of Stock
9811-20-21
233, 40€
0,556€/ Reusable
In Stock.
7727-50-20
1.000 Units
274, 82€
0,275€/Reusable
In Stock.
3036-50-54
196, 48€
0,073€/ Plastic
Out of Stock
7506-25
10, 61€
0,340€/ Reusable
In Stock.