3017-16-63
82, 89€
0,082€/ Reusable
In Stock.
25uses
Looking for the perfect combination of strength and simplicity? Our polypropylene (PP) tumbler is just what you need. With a classic, minimalist design, they are ideal for any occasion, from outdoor events to indoor gatherings.
With this product also buy
3017-16-63
82, 89€
0,082€/ Reusable
In Stock.
1001-50
1, 62€
0,026€/ Reusable
In Stock.
2001-100-30
133, 10€
0,044€/ Reusable
In Stock.
13772-20-24
26, 02€
0,054€/ Reusable
In Stock.
13772-50
-20% 2, 70€ Regular price 3,38 €
0,048€/ Reusable
In Stock.
13774-50
-20% 2, 78€ Regular price 3,47 €
0,049€/ Reusable
In Stock.
See more products
PP plastic cups have earned a special place in the world of hospitality and events thanks to their balance of strength and versatility. What makes them stand out? Pretty much everything. They are ideal for use in many environments, such as swimming pools or outdoor spaces, as they don't break easily if dropped.
So, what is PP? Polypropylene is a widely used plastic that is characterised by its durability and reusability. These qualities make PP plastic cups a popular choice in a variety of applications.
Want to know more about what PP cups can offer you? We tell you all about them!
| Colour | White |
|---|---|
| Design | Classic |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Vasos de Plástico Económicos |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total capacity | 200 ml |
| Lower diameter | 4,4 cm |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Cylinder |
| Height | 8,70 cm |
| Width | 7,00 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 100 |
1004-100
4, 07€
0,032€/ Plastic
In Stock.
2003-100
4, 07€
0,032€/ Plastic
In Stock.
12130-30
30 Units
-20% 3, 15€ Regular price 3,93 €
0,105€/Reusable
In Stock.
1005-100
4, 14€
0,033€/ Plastic
In Stock.
2004-100
4, 14€
0,033€/ Plastic
In Stock.
8484-100
5, 75€
0,046€/ Reusable
In Stock.
Product Reviews / Q&A
13726-50-25
-12% 90, 77€ Regular price 103,15 €
0,073€/ Reusable
In Stock.
1002-100
5, 35€
0,043€/ Reusable
In Stock.
12304-25-20
-12% 72, 58€ Regular price 82,47 €
0,145€/ Reusable
In Stock.
2004-100
4, 14€
0,033€/ Plastic
In Stock.
2003-100-30
97, 44€
0,032€/ Plastic
In Stock.
11155-100-9
151, 54€
0,168€/ Dome
In Stock.
1001-50-96
124, 12€
0,026€/ Reusable
In Stock.
13730-50-16
-12% 113, 08€ Regular price 128,50 €
0,141€/ Reusable
In Stock.
4822-50-25
94, 38€
0,076€/ Plastic
In Stock.
8485-100
-20% 5, 45€ Regular price 6,81 €
0,047€/ Reusable
In Stock.
2005-100-30
172, 62€
0,058€/ Plastic
In Stock.
11149-50
4, 88€
0,078€/ Reusable
In Stock.
4814-50-20
146, 95€
0,147€/ Plastic
In Stock.
4823-50-15
129, 18€
0,172€/ Plastic
In Stock.
2004-100-30
99, 34€
0,033€/ Plastic
In Stock.
1004-100
4, 07€
0,032€/ Plastic
In Stock.