3008-10-50
131, 89€
0,264€/ PS
In Stock.
Turn your restaurant business or office dining room into an eco-friendly space thanks to the 7,5 cm natural wood fork.
These forks stand out for:
With this product also buy
3008-10-50
131, 89€
0,264€/ PS
In Stock.
4256-24-12
104, 27€
0,362€/ Bamboo
In Stock.
5012-100
1, 71€
0,014€/ Eco
In Stock.
5014-50-24
55, 49€
0,046€/ Eco
In Stock.
5976-25-8
93, 45€
0,467€/ Palm
In Stock.
12184-405
35, 52€
0,088€/ Plastic
In Stock.
See more products
Eco-friendly alternative to the classic cheap plastic forks? Don't worry, we're sure you won't be looking any further once you get to know our biodegradable wooden forks. Just click and enjoy all kinds of food effortlessly. Healthy salads, tasty rice dishes or tasty meats, what can these wooden forks resist? Absolutely nothing.
These forks are made of birch wood with a simple design. Our wooden forks do not splinter and are the perfect complement to your breakfast, lunch or dinner. What are the benefits? All the advantages of classic metal cutlery, plus all the advantages of a product made from sustainable materials.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 7,5 cm |
| Material | Wood |
| Product type | Cuchara |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Shape | Elongated |
| Width | 2 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 44191900 |
| Length | 7,5 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Cutlery |
| Price for | 100 |
9349-100
6, 38€
0,051€/ Wooden
In Stock.
9338-50-24
1.200 Units
101, 95€
0,085€/Wrapped
Out of Stock
13148-25
4, 46€
0,143€/ Wooden
In Stock.
44045-100
3, 91€
0,031€/ Wooden
In Stock.
9567-25-4
100 Units
-25% 55, 32€ Regular price 73,76 €
0,553€/Wooden
Out of Stock
4324-100-24
-12% 76, 94€ Regular price 87,43 €
0,032€/ Wooden
In Stock.
41011-100-12
51, 11€
0,043€/ Wooden
In Stock.
12751-250
19, 67€
0,063€/ Wooden
In Stock.
4327-50
1, 74€
0,028€/ Wooden
In Stock.
4367-100-20
101, 69€
0,051€/ Wooden
In Stock.
9340-50-24
1.200 Units
105, 22€
0,088€/Wrapped
Out of Stock
4325-100
-20% 4, 08€ Regular price 5,09 €
0,036€/ Wooden
In Stock.
12755-25
9, 98€
0,319€/ Wooden
In Stock.
12581-100
6, 30€
0,050€/ Wooden
In Stock.
44045-50
3, 47€
0,056€/ Wooden
In Stock.
9570-50
50 Units
-15% 5, 79€ Regular price 6,81 €
0,116€/Wooden
In Stock.