- last units
Plastic Plate PS Flat Gold Ø22 cm (30 Units)
8286-30
30 Units
3, 69€
0,123€/Plastic
Out of Stock
20uses
Square plate made of Red coloured PP, 18x18cm. Ideal for starters, appetizers or desserts in restaurants, catering, among other events.
Price is for a box of 120 units.
See more products
Looking for a plate that will hold up no matter what the nature of the event? Our PP plastic plates are ideal for all kinds of occasions and environments, from birthday parties to outdoor dinners, thanks to their resistance to falls and knocks. What's more, their incredible lightness allows tables to be assembled and disassembled with great ease.
Would you like to know all the advantages that polypropylene has to offer? This versatile plastic, also known as PP, is a durable material that turns these plates into resistant tableware designed to be reused on multiple occasions. But that's not all, it can withstand high temperatures, so you can serve any type of preparation without the plates losing their shape.
What other advantages do these reusable PP hard plates have?
| Colour | Red |
|---|---|
| Total Dimensions | 18x18cm |
| Design | X-Table |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Plate |
| Total capacity | 130 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Width | 18 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48236910 |
| Length | 18 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Luxury |
| Price for | 120 |
Product Reviews / Q&A
8286-30
30 Units
3, 69€
0,123€/Plastic
Out of Stock
8313-25
3, 09€
0,099€/ PS
In Stock.
8029-12
12 Units
15, 77€
1,314€/Plastic
Out of Stock
12144-25-8
200 Units
41, 91€
0,210€/Reusable
Out of Stock
7958-5
5 Units
-12% 2, 69€ Regular price 3,06 €
0,538€/Dinner
Out of Stock
8272-50-22
1.100 Units
59, 21€
0,054€/Plastic
Out of Stock
12152-25
25 Units
3, 78€
0,151€/Reusable
Out of Stock
7143-5-10
50 Units
-5% 101, 45€ Regular price 106,79 €
2,029€/Plastic
Out of Stock
8481-33-7
1 Units
48, 76€
48,763€/Reusable
Out of Stock
12145-25-10
250 Units
42, 11€
0,168€/Reusable
Out of Stock
7803-25-12
300 Units
101, 42€
0,338€/Plastic
Out of Stock
8235-30-26
780 Units
76, 84€
0,099€/Plastic
Out of Stock
8272-50
50 Units
3, 36€
0,067€/Plastic
Out of Stock
7468-25
25 Units
38, 97€
1,559€/Reusable
In Stock.
7146-25
25 Units
14, 51€
0,580€/Plastic
In Stock.
8279-30-20
600 Units
60, 78€
0,101€/Plastic
Out of Stock
7003-6-15
90 Units
-10% 48, 69€ Regular price 54,10 €
0,541€/Plastic
Out of Stock
5049-6-12
72 Units
42, 80€
0,594€/Plastic
Out of Stock