156, 89 €
0,523€/Reusable
In Stock
Disposable Plastic Plate made in polypropylene flat grey 23 cm "Nice Pearl" design.
The price is for a box of 300 units.
12 bags of 25 units for a box.
Accesories
156, 89 €
0,523€/Reusable
In Stock
192, 23 €
1,335€/Reusable
In Stock
162, 43 €
0,541€/Reusable
In Stock
See more products
Looking for a plate that will hold up no matter what the nature of the event? Our PP plastic plates are ideal for all kinds of occasions and environments, from birthday parties to outdoor dinners, thanks to their resistance to falls and knocks. What's more, their incredible lightness allows tables to be assembled and disassembled with great ease.
Would you like to know all the advantages that polypropylene has to offer? This versatile plastic, also known as PP, is a durable material that turns these plates into resistant tableware designed to be reused on multiple occasions. But that's not all, it can withstand high temperatures, so you can serve any type of preparation without the plates losing their shape.
What other advantages do these reusable PP hard plates have?
| Colour | Grey |
|---|---|
| Total Dimensions | 23x23cm |
| Design | Nice |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Plate |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Total capacity | 130 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 2,3 cm |
| Width | 23 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 23 cm |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Premium |
| Price for | 300 |
7985-25-12
300 Units
156, 89€
0,523€/18x18cm
In Stock.
8023-12-12
144 Units
192, 23€
1,335€/29x29cm
In Stock.
7962-25-12
300 Units
198, 60€
0,662€/Mango
In Stock.
7950-15-20
284, 13€
0,947€/ <b>White</b>
In Stock.
Product Reviews / Q&A
8367-50-22
1.100 Units
59, 21€
0,054€/Plastic
Out of Stock
7141-10
10 Units
13, 20€
1,320€/Plastic
Out of Stock
30033-5-60
300 Units
52, 80€
0,176€/Plastic
Out of Stock
8613-125
125 Units
-30% 31, 11€ Regular price 44,44 €
0,249€/Foam
Out of Stock
8010-6
6 Units
-20% 7, 16€ Regular price 8,95 €
1,193€/PP
In Stock.
8438-8-15
120 Units
66, 79€
0,557€/Reusable
Out of Stock
8047-25-12
300 Units
129, 30€
0,431€/Plastic
Out of Stock
7355-25-12
300 Units
274, 33€
0,914€/Reusable
Out of Stock
4097-25
25 Units
4, 36€
0,174€/Plastic
Out of Stock
7800-25
25 Units
-20% 8, 45€ Regular price 10,56 €
0,338€/Reusable
In Stock.
7305-25
25 Units
-15% 15, 01€ Regular price 17,66 €
0,601€/Reusable
In Stock.
8270-30-26
780 Units
76, 84€
0,099€/Plastic
Out of Stock
9920-6
6 Units
1, 21€
0,202€/Plastic
Out of Stock
5059-6-15
90 Units
51, 40€
0,571€/Plastic
Out of Stock
8331-50-22
1.100 Units
59, 21€
0,054€/Plastic
Out of Stock
7801-25
25 Units
14, 35€
0,574€/Reusable
In Stock.