-15% 15, 01 €
0,601€/Reusable
In Stock
"Square" flat plate in gold colour and 18x18 cm, made of PP. Ideal to delight your guests and decorate your tables with an original and attractive dish.
Accesories
-15% 15, 01 €
0,601€/Reusable
In Stock
-15% 11, 68 €
0,467€/Reusable
In Stock
20, 95 €
0,838€/Reusable
In Stock
15, 49 €
1,549€/Reusable
In Stock
-20% 10, 34 €
0,414€/Reusable
In Stock
-20% 7, 88 €
0,657€/Reusable
In Stock
-20% 14, 38 €
1,199€/Reusable
In Stock
13, 67 €
0,273€/Flat
In Stock
17, 94 €
0,897€/Reusable
In Stock
17, 94 €
0,897€/Reusable
In Stock
17, 90 €
0,895€/Reusable
In Stock
17, 90 €
0,895€/Reusable
In Stock
16, 00 €
0,800€/Reusable
In Stock
See more products
Looking for a plate that will hold up no matter what the nature of the event? Our PP plastic plates are ideal for all kinds of occasions and environments, from birthday parties to outdoor dinners, thanks to their resistance to falls and knocks. What's more, their incredible lightness allows tables to be assembled and disassembled with great ease.
Would you like to know all the advantages that polypropylene has to offer? This versatile plastic, also known as PP, is a durable material that turns these plates into resistant tableware designed to be reused on multiple occasions. But that's not all, it can withstand high temperatures, so you can serve any type of preparation without the plates losing their shape.
What other advantages do these reusable PP hard plates have?
| Colour | Gold |
|---|---|
| Total Dimensions | 18x18cm |
| Design | Square |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Plate |
| Total capacity | 130 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 1,8 cm |
| Width | 18 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 18 cm |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Premium |
| Price for | 12 |
7815-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Green
In Stock.
7816-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Fuchsia
In Stock.
7814-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Turquoise
In Stock.
7801-25
25 Units
14, 35€
0,574€/Cream
In Stock.
7800-25
25 Units
-20% 8, 45€ Regular price 10,56 €
0,338€/Burgundy
In Stock.
7862-15
9, 41€
0,502€/ <b>Black</b>
In Stock.
7802-15
8, 03€
0,429€/ <b>White</b>
In Stock.
13157-6
-20% 21, 70€ Regular price 27,13 €
2,713€/ Deep
In Stock.
8059-25
25 Units
-20% 10, 78€ Regular price 13,47 €
0,431€/Reusable
In Stock.
10333-5
5 Units
-25% 4, 12€ Regular price 5,49 €
0,824€/Sugarcane
Out of Stock
4364-100
33, 01€
0,330€/ Paper
In Stock.
11636-10
17, 07€
1,707€/ Paper
In Stock.
10377-25
-20% 8, 06€ Regular price 10,08 €
0,284€/ Palm
In Stock.
9355-25
-15% 18, 10€ Regular price 21,30 €
0,600€/ Wooden
Out of Stock
8394-2
2 Units
1, 98€
0,992€/Plastic
Out of Stock
8395-2-15
30 Units
43, 20€
1,440€/Plastic
Out of Stock
7479-50
50 Units
17, 36€
0,347€/Reusable
Out of Stock
52017-50
-25% 47, 53€ Regular price 63,38 €
0,951€/ Paper
In Stock.
7112-5-10
-12% 118, 17€ Regular price 134,29 €
2,363€/ Plastic
Out of Stock
7815-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Reusable
In Stock.
7959-25
25 Units
-20% 15, 28€ Regular price 19,10 €
0,611€/Reusable
In Stock.
4899-125-4
500 Units
-12% 123, 03€ Regular price 139,80 €
0,246€/Sugarcane
Out of Stock
8439-8-15
120 Units
93, 29€
0,777€/Reusable
Out of Stock