192, 23 €
1,335€/Reusable
In Stock
Disposable Plastic Plate made in polypropylene flat beige 23 cm "Nice Pearl" design.
The price is for a box of 300 units.
12 bags of 25 units for a box.
Accesories
192, 23 €
1,335€/Reusable
In Stock
-12% 1, 49 €
0,298€/Dinner
In Stock
-25% 109, 01 €
0,757€/Reusable
In Stock
114, 08 €
0,570€/Reusable
In Stock
152, 44 €
0,762€/Reusable
In Stock
113, 61 €
0,568€/Reusable
In Stock
137, 69 €
0,688€/Reusable
In Stock
See more products
Looking for a plate that will hold up no matter what the nature of the event? Our PP plastic plates are ideal for all kinds of occasions and environments, from birthday parties to outdoor dinners, thanks to their resistance to falls and knocks. What's more, their incredible lightness allows tables to be assembled and disassembled with great ease.
Would you like to know all the advantages that polypropylene has to offer? This versatile plastic, also known as PP, is a durable material that turns these plates into resistant tableware designed to be reused on multiple occasions. But that's not all, it can withstand high temperatures, so you can serve any type of preparation without the plates losing their shape.
What other advantages do these reusable PP hard plates have?
| Colour | Beige |
|---|---|
| Total Dimensions | 23x23cm |
| Design | Nice |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Plate |
| Total capacity | 130 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 2,3 cm |
| Width | 23 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 23 cm |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Premium |
| Price for | 300 |
7962-25-12
300 Units
198, 60€
0,662€/Mango
In Stock.
7950-15-20
284, 13€
0,947€/ <b>White</b>
In Stock.
Product Reviews / Q&A
12138-25
25 Units
6, 55€
0,262€/Reusable
Out of Stock
7480-50-12
600 Units
241, 68€
0,403€/Reusable
Out of Stock
12152-25-12
300 Units
36, 30€
0,121€/Reusable
Out of Stock
4267-5
5 Units
1, 09€
0,218€/Plastic
Out of Stock
8024-12-12
144 Units
174, 12€
1,209€/Plastic
Out of Stock
8296-50
50 Units
3, 36€
0,067€/Plastic
Out of Stock
4236-25-30
750 Units
196, 02€
0,261€/Plastic
Out of Stock
7347-25-12
300 Units
287, 30€
0,958€/Reusable
In Stock.
7874-12
12 Units
-20% 12, 11€ Regular price 15,14 €
1,009€/Reusable
In Stock.
9809-25
25 Units
11, 07€
0,443€/Reusable
Out of Stock
7965-25
25 Units
19, 10€
0,764€/Plastic
Out of Stock
7883-25-12
300 Units
176, 60€
0,589€/Plastic
Out of Stock
10465-4
4 Units
3, 29€
0,822€/Plastic
Out of Stock
7999D-25
16, 34€
0,654€/ Reusable
Out of Stock
8637-125-8
1.000 Units
-15% 303, 65€ Regular price 357,24 €
0,304€/Plastic
Out of Stock
5048-6
6 Units
-25% 2, 16€ Regular price 2,88 €
0,360€/Plastic
Out of Stock