20, 02 €
1,669€/Reusable
In Stock
Square deep beige plate of 18 cm, made of PP. Ideal to delight your guests and decorate your tables with an original and attractive plate.
Accesories
20, 02 €
1,669€/Reusable
In Stock
16, 92 €
0,677€/Reusable
In Stock
-20% 12, 11 €
1,009€/Reusable
In Stock
17, 94 €
0,897€/Reusable
In Stock
17, 94 €
0,897€/Reusable
In Stock
17, 90 €
0,895€/Reusable
In Stock
17, 90 €
0,895€/Reusable
In Stock
See more products
Looking for a plate that will hold up no matter what the nature of the event? Our PP plastic plates are ideal for all kinds of occasions and environments, from birthday parties to outdoor dinners, thanks to their resistance to falls and knocks. What's more, their incredible lightness allows tables to be assembled and disassembled with great ease.
Would you like to know all the advantages that polypropylene has to offer? This versatile plastic, also known as PP, is a durable material that turns these plates into resistant tableware designed to be reused on multiple occasions. But that's not all, it can withstand high temperatures, so you can serve any type of preparation without the plates losing their shape.
What other advantages do these reusable PP hard plates have?
| Colour | Beige |
|---|---|
| Total Dimensions | 18x18cm |
| Design | Square |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Plate |
| Total capacity | 130 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Square |
| Height | 4,5 cm |
| Width | 18 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 18 cm |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Premium |
| Price for | 25 |
7815-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Green
In Stock.
7816-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Fuchsia
In Stock.
7814-25
25 Units
-20% 9, 50€ Regular price 11,88 €
0,380€/Turquoise
In Stock.
7801-25
25 Units
14, 35€
0,574€/Cream
In Stock.
7800-25
25 Units
-20% 8, 45€ Regular price 10,56 €
0,338€/Burgundy
In Stock.
7862-15
9, 41€
0,502€/ <b>Black</b>
In Stock.
7802-15
8, 03€
0,429€/ <b>White</b>
In Stock.
8314-30
30 Units
3, 80€
0,127€/Plastic
Out of Stock
8427-8-15
120 Units
47, 62€
0,397€/Reusable
Out of Stock
7791-25
25 Units
23, 52€
0,941€/Reusable
In Stock.
4419-5
5 Units
-15% 0, 93€ Regular price 1,09 €
0,185€/Plastic
Out of Stock
8672-125-4
500 Units
-10% 150, 89€ Regular price 167,66 €
0,302€/Plastic
Out of Stock
8611-125-4
500 Units
-5% 79, 22€ Regular price 83,39 €
0,158€/Foam
Out of Stock
7966-25
25 Units
-20% 15, 28€ Regular price 19,10 €
0,611€/Reusable
Out of Stock
8015-6-10
60 Units
-12% 62, 99€ Regular price 71,58 €
1,050€/PP
In Stock.
10454-6
6 Units
4, 44€
0,739€/Plastic
Out of Stock
7465-25-12
300 Units
254, 75€
0,849€/Plastic
Out of Stock
8055-25-12
300 Units
162, 43€
0,541€/Reusable
In Stock.
7347-25
25 Units
29, 93€
1,197€/Reusable
In Stock.
8476-100-8
800 Units
90, 84€
0,114€/Plastic
Out of Stock
7472-50
50 Units
17, 36€
0,347€/Reusable
Out of Stock
5047-6-12
72 Units
47, 72€
0,663€/Plastic
Out of Stock
7811-25-12
300 Units
156, 80€
0,523€/Reusable
Out of Stock