4913-50-10
500 Units
-25% 87, 74€ Regular price 116,98 €
0,175€/PET
Out of Stock
Plastic Lid with Hole PLA Flat Clear Ø7,8cm (100 Units)
The price is for a bag of 100 Units.
See more products
Looking for the perfect solution to avoid uncomfortable drink spills while your customers are carrying your beverage? Our PLA lids are specially designed to give you maximum peace of mind and safety when offering your beverages to customers. With a snug fit and secure seal, you can enjoy peace of mind that your customers can enjoy their drinks on the go, without having to worry about unpleasant spills.
PLA bioplastic cup lids are made from polylactic acid, also known as PLA. This material is a sustainable alternative to conventional plastic, as it is obtained from renewable sources such as corn starch or sugar cane. PLA is biodegradable and compostable, which means that it decomposes naturally in the environment, reducing its impact on plastic waste.
Want to know more about these lids? Let's get to it.
Get ready to enjoy your favourite drink without fuss, savouring every sip in total comfort. And how do our lids achieve this? Thanks to the strategically placed hole that ensures the liquid flows through without the need to remove the lid from the glass so you can enjoy your coffee or soft drink.
These lids are here to make your life easier. Have you ever tried to drink on the go and found yourself with embarrassing spills? No more worries! The drinking hole gives you perfect control over the flow of your drink.
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7,8cm |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Lid |
| Uses | Take Away |
| Total capacity | 230 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 7,8 cm |
| Shape | Round |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 100 |
4913-50-10
500 Units
-25% 87, 74€ Regular price 116,98 €
0,175€/PET
Out of Stock
8787-125
125 Units
-30% 58, 35€ Regular price 83,36 €
0,467€/Plastic
In Stock.
13475-50
50 Units
-20% 11, 74€ Regular price 14,67 €
0,235€/Lid
Out of Stock
8569-63
63 Units
-20% 14, 27€ Regular price 17,84 €
0,226€/Plastic
In Stock.
8577-63-4
252 Units
-12% 123, 92€ Regular price 140,82 €
0,492€/Plastic
In Stock.
8657-100
100 Units
42, 64€
0,426€/Foam
Out of Stock
8587-10
10 Units
-12% 2, 95€ Regular price 3,35 €
0,295€/Plastic
Out of Stock
11796-100
9, 74€
0,078€/ Foil
In Stock.
8640-125-4
500 Units
-10% 83, 18€ Regular price 92,42 €
0,166€/Foam
Out of Stock
5206-125
125 Units
-10% 17, 32€ Regular price 19,24 €
0,139€/Foam
Out of Stock
10533-15
15 Units
16, 05€
1,070€/Plastic
Out of Stock
8662-100-2
200 Units
-10% 94, 11€ Regular price 104,57 €
0,471€/Foam
Out of Stock
9112-75-4
300 Units
62, 87€
0,210€/Plastic
Out of Stock
5151-125
125 Units
-20% 9, 70€ Regular price 12,12 €
0,078€/Plastic
Out of Stock
6334-25
25 Units
-20% 10, 54€ Regular price 13,17 €
0,421€/Paper
Out of Stock
8776-100-2
200 Units
173, 71€
0,869€/Plastic
Out of Stock