11930-14
10, 65€
0,609€/ Reusable
In Stock.
20uses
Reusable translucent with Ring, cup made of PP with a capacity of 900ml. Unbreakable and high quality.
See more products
Durable PP plastic cups occupy a special place in the world of hospitality and events thanks to their exceptional durability and versatility. But what really makes them stand out? Pretty much everything. They're ideal for a variety of environments, including swimming pools and outdoor spaces, as they resist drops and don't break easily.
Polypropylene (PP) is the star material behind these cups, known for its reusability and unmatched strength. These qualities make PP Durables plastic cups a popular choice in a variety of applications.
Want to explore further what these PP plastic cups have to offer? We're here to tell you all about it!
| Colour | Translucent |
|---|---|
| Total Dimensions | 900 ml |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Collins Glass |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Total capacity | 900 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Lower diameter | 8,4 cm |
| Top diameter | 10,5 cm |
| Shape | Cylinder |
| Height | 45 cm |
| Width | 11 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 11 cm |
| Reusable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 14 |
11930-14
10, 65€
0,609€/ Reusable
In Stock.
11929-14
-15% 6, 47€ Regular price 7,61 €
0,413€/ Reusable
In Stock.
41048-12
5, 71€
0,381€/ Bamboo
In Stock.
8535-25-16
400 Units
-5% 55, 87€ Regular price 58,81 €
0,140€/Reusable
Out of Stock
9879-100
100 Units
-15% 7, 37€ Regular price 8,67 €
0,074€/Plastic
Out of Stock
7723-50
50 Units
12, 46€
0,249€/Plastic
Out of Stock
4013-25-18
91, 72€
0,204€/ Reusable
Out of Stock
7785-20
20 Units
9, 11€
0,456€/Plastic
Out of Stock
8555-20-30
600 Units
43, 34€
0,072€/Plastic
Out of Stock
7769-6-12
72 Units
62, 00€
0,861€/Plastic
Out of Stock
11171-50-25
1.250 Units
77, 29€
0,062€/Plastic
Out of Stock
5231-50-23
1.150 Units
96, 63€
0,084€/Plastic
Out of Stock
7770-6
6 Units
6, 46€
1,077€/Plastic
Out of Stock
8554-20-30
600 Units
43, 34€
0,072€/Plastic
Out of Stock
8713-50-10
500 Units
168, 63€
0,337€/Plastic
Out of Stock
12129-30
30 Units
3, 93€
0,131€/Reusable
Out of Stock
5938-40
40 Units
-25% 5, 61€ Regular price 7,48 €
0,140€/Plastic
Out of Stock
8490-50
50 Units
2, 69€
0,054€/Plastic
Out of Stock
7252B-7255
-30% 13, 11€ Regular price 18,73 €
0,131€/ FOAM
Out of Stock