7500-25-20
160, 64€
0,321€/ Reusable
In Stock.
A quality, effective cup to suit all your events? The plastic cup of 250 ml made of PS Crystal is the most functional option to enjoy all your celebrations. Its light and resistant material makes it easy to use and transport and withstands even the busiest events.
See more products
Wondering why disposable PS plastic cups are the perfect choice for your celebrations or business? Their versatility makes them the ideal choice for a variety of occasions, whether at home, at a picnic or on the beach, adding a practical touch.
Polystyrene (PS) stands out as an ideal material for the manufacture of cups thanks to its unique combination of lightness and practicality. What does that mean for your cups? They are easy to handle and transport, but at the same time, they can withstand the hustle and bustle of any celebration. Their versatility makes them the perfect choice.
Now, do you want to know more about all the advantages of these disposable cups?
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | 250 ml |
| Material | PS (Polystyrene) |
| Product type | Collins Glass |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total capacity | 250ml |
| Certificates | Food Contact |
| Lower diameter | 5,5 cm |
| Top diameter | 7,5 cm |
| Shape | Cylinder |
| Height | 7,5 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Measuring mark | 250 ml |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 1000 |
7500-25-20
160, 64€
0,321€/ Reusable
In Stock.
7718-20-32
191, 43€
0,299€/ Reusable
In Stock.
7509-25-20
173, 44€
0,347€/ Reutilizable
In Stock.
9869-125-20
2.500 Units
125, 86€
0,050€/Plastic
Out of Stock
11931-14-15
210 Units
123, 20€
0,587€/Reusable
In Stock.
5271-100
100 Units
9, 22€
0,092€/Plastic
Out of Stock
7668-20-20
400 Units
118, 85€
0,297€/Reusable
Out of Stock
8725-20
20 Units
-15% 4, 32€ Regular price 5,08 €
0,216€/Foam
Out of Stock
8707-100
100 Units
-25% 8, 85€ Regular price 11,80 €
0,088€/Plastic
Out of Stock
5234-60
60 Units
10, 91€
0,182€/Plastic
Out of Stock
3038-25
11, 16€
0,357€/ Plastic
Out of Stock
8546-100
100 Units
3, 38€
0,034€/Plastic
Out of Stock
11178-50-20
1.000 Units
238, 85€
0,239€/Plastic
Out of Stock
8540-100-10
1.000 Units
45, 90€
0,046€/Plastic
Out of Stock
9856-50-20
1.000 Units
167, 54€
0,168€/Plastic
Out of Stock
10445-100
100 Units
4, 82€
0,048€/Plastic
Out of Stock
8549-50
50 Units
1, 31€
0,026€/Plastic
Out of Stock
8537-25
25 Units
5, 26€
0,211€/Reusable
Out of Stock
3029-25-30
274, 12€
0,457€/ Plastic
Out of Stock