8396-8
8 Units
-20% 3, 87€ Regular price 4,84 €
0,484€/Reusable
In Stock.
20uses
Plastic Cup PP "X-Table" Lime 320ml.
See more products
PP plastic cups have earned a special place in the world of hospitality and events thanks to their balance of strength and versatility. What makes them stand out? Pretty much everything. They are ideal for use in many environments, such as swimming pools or outdoor spaces, as they don't break easily if dropped.
So, what is PP? Polypropylene is a widely used plastic that is characterised by its durability and reusability. These qualities make PP plastic cups a popular choice in a variety of applications.
Want to know more about what PP cups can offer you? We tell you all about them!
| Colour | Green |
|---|---|
| Total Dimensions | 320 ml |
| Design | X-Table |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total capacity | 320 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Lower diameter | 4,4 cm |
| Top diameter | 8 cm |
| Shape | Cylinder |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 16.5 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Luxury |
| Price for | 8 |
8396-8
8 Units
-20% 3, 87€ Regular price 4,84 €
0,484€/Reusable
In Stock.
8425-8
8 Units
-20% 3, 19€ Regular price 3,99 €
0,399€/Reusable
In Stock.
Product Reviews / Q&A
8477-100
100 Units
6, 51€
0,065€/Plastic
Out of Stock
84004-50-10
500 Units
68, 53€
0,137€/Plastic
Out of Stock
7010-20
20 Units
9, 28€
0,464€/Plastic
Out of Stock
7987-15
19, 67€
0,629€/ Reusable
In Stock.
49002-100
100 Units
-25% 2, 95€ Regular price 3,93 €
0,029€/Plastic
Out of Stock
7934-20
20 Units
12, 09€
0,604€/Reusable
In Stock.
13093-30-14
420 Units
44, 03€
0,105€/Reusable
Out-of-Stock
4015-100
100 Units
6, 59€
0,066€/Lid
Out of Stock
8721-20
20 Units
-30% 6, 02€ Regular price 8,60 €
0,301€/Foam
In Stock.
8431-8-16
128 Units
40, 44€
0,316€/Reusable
Out of Stock
7510-50
50 Units
17, 18€
0,344€/Reusable
In Stock.
8076-20-40
800 Units
105, 00€
0,131€/Lid
In Stock.
9868-100-10
1.000 Units
65, 36€
0,065€/Plastic
Out of Stock
6005-100-10
1.000 Units
52, 73€
0,053€/Lid
Out of Stock
8360-50-30
1.500 Units
-12% 69, 00€ Regular price 78,41 €
0,046€/Plastic
Out of Stock
7894-20
20 Units
-20% 16, 07€ Regular price 20,08 €
0,803€/Reusable
In Stock.
10223-10
10 Units
3, 92€
0,392€/Sugarcane
Out of Stock
8248-25-20
27, 10€
0,054€/ Plastic
In Stock.
11916-50-20
1.000 Units
313, 44€
0,313€/Compostable
Out of Stock
8720-20-25
500 Units
-25% 106, 70€ Regular price 142,27 €
0,213€/Foam
Out of Stock
6005-100
100 Units
6, 59€
0,066€/Lid
Out of Stock