8313-25
3, 09€
0,099€/ PS
In Stock.
Clear translucent plastic cup of 300ml made of PP. Ideal for any occasion as it is durable, reusable, and easy to recycle.
See more products
PP plastic cups have earned a special place in the world of hospitality and events thanks to their balance of strength and versatility. What makes them stand out? Pretty much everything. They are ideal for use in many environments, such as swimming pools or outdoor spaces, as they don't break easily if dropped.
So, what is PP? Polypropylene is a widely used plastic that is characterised by its durability and reusability. These qualities make PP plastic cups a popular choice in a variety of applications.
Want to know more about what PP cups can offer you? We tell you all about them!
| Colour | Translucent |
|---|---|
| Total Dimensions | 300 ml |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Collins Glass |
| Total capacity | 300 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 8,4 cm |
| Shape | Cylinder |
| Height | 10 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Premium |
| Price for | 8 |
8313-25
3, 09€
0,099€/ PS
In Stock.
12127-30
30 Units
3, 74€
0,125€/Reusable
Out of Stock
8437-8
8 Units
4, 84€
0,605€/Reusable
Out of Stock
8685-20
20 Units
-20% 5, 06€ Regular price 6,33 €
0,253€/Foam
Out of Stock
8701-100-5
500 Units
59, 00€
0,118€/Plastic
Out of Stock
7722-50
50 Units
11, 54€
0,231€/Plastic
Out of Stock
5267-100-10
1.000 Units
93, 44€
0,093€/Plastic
Out of Stock
5262-50
50 Units
8, 99€
0,180€/Plastic
Out of Stock
12106-50
50 Units
2, 98€
0,060€/Cornstarch
Out of Stock
11197-50-30
1.500 Units
29, 62€
0,020€/Plastic
Out of Stock
8713-50-10
500 Units
168, 63€
0,337€/Plastic
Out of Stock
8486-100-30
3.000 Units
64, 52€
0,022€/Plastic
Out of Stock
12105-30
30 Units
3, 93€
0,131€/Reusable
Out of Stock
4809-50-96
4.800 Units
115, 87€
0,024€/Plastic
Out of Stock
11935-50-20
1.000 Units
136, 82€
0,137€/Plastic
Out of Stock
8273-50-30
1.500 Units
38, 60€
0,026€/Plastic
Out of Stock
12134-30
30 Units
3, 93€
0,131€/Reusable
Out of Stock