-25% 4, 80 €
0,096€/Reusable
In Stock
Coffee mug white made of PP plastic of 90 ml.
Accesories
-25% 4, 80 €
0,096€/Reusable
In Stock
See more products
Looking for practical cups that last more than two rounds? We've got them! PP plastic cups are able to withstand the daily grind without any problems. No matter if they get knocked or dropped, PP keeps them steady and unbroken.
Now, let's talk about the material these coffee mugs are made of. PP plastic is a tough and durable material that can withstand bumps and drops without any problems. In addition, its high heat resistance means that you can fill your mug with hot drinks without worrying about damaging it. It's a perfect combination of practicality and durability, so you can enjoy your drinks with peace of mind!
Want to know more advantages? Read on!
| Colour | Beige |
|---|---|
| Total Dimensions | 90 ml |
| Design | Round |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Tazas plástico reutilizable duras |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total capacity | 90 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 6,5 cm |
| Shape | Circle |
| Height | 3,4 cm |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Premium |
| Price for | 50 |
8174-50
11, 94€
0,191€/ Reusable
In Stock.
13261-6
13, 01€
1,734€/ Reusable
In Stock.
13340-6
13, 01€
1,734€/ Reusable
In Stock.
Product Reviews / Q&A
8177-50-18
900 Units
153, 36€
0,170€/Reusable
Out of Stock
210911-12
12 Units
-30% 2, 77€ Regular price 3,95 €
0,231€/Reusable
Out of Stock
6287-24
7, 37€
0,246€/ Bamboo
In Stock.
7987-15
19, 67€
0,629€/ Reusable
In Stock.
9426-5-20
56, 63€
0,566€/ Durable
In Stock.
8177-50-18
900 Units
153, 36€
0,170€/Reusable
Out of Stock
8178-25-40
264, 43€
0,264€/ Reusable
In Stock.
9426-5
3, 53€
0,566€/ Durable
In Stock.
4429-40
6, 58€
0,132€/ Reusable
Out of Stock
8179-25-40
1.000 Units
264, 43€
0,264€/Reusable
In Stock.
8178-25
8, 26€
0,264€/ Reusable
In Stock.
8174-50
11, 94€
0,191€/ Reusable
In Stock.
9432-5-20
75, 02€
0,750€/ Durable
In Stock.
8174-50-18
172, 04€
0,191€/ Reusable
In Stock.
4840-40
6, 28€
0,126€/ Reusable
Out of Stock
8172-50-9
450 Units
-15% 39, 17€ Regular price 46,09 €
0,087€/Reusable
In Stock.
9427-5
3, 93€
0,629€/ Durable
In Stock.
9432-5
4, 69€
0,750€/ Durable
In Stock.
8176-50
11, 16€
0,179€/ Reusable
In Stock.
8172-50
50 Units
-25% 4, 80€ Regular price 6,40 €
0,096€/Reusable
In Stock.