11, 16 €
0,223€/Reusable
In Stock
Microwavable Lid for mug 90ml made of Polypropylene.
Accesories
11, 16 €
0,223€/Reusable
In Stock
10, 65 €
0,213€/Reusable
In Stock
With this product also buy
70012-100
1, 71€
0,014€/ Cocktail
In Stock.
7487-5
9, 38€
1,500€/ Reusable
In Stock.
7772-1-6
28, 89€
4,816€/ Reusable
In Stock.
7842-1-6
49, 27€
8,212€/ Reusable
In Stock.
8176-50
11, 16€
0,179€/ Reusable
In Stock.
8178-25
8, 26€
0,264€/ Reusable
In Stock.
See more products
Have you ever experienced the awkward moment of accidentally spilling your favourite drink while trying to carry it from one place to another? In our ongoing commitment to provide convenience and safety when serving your beverages to customers, we have developed PP plastic lids. These lids are specially designed to provide a snug fit and secure seal, allowing your customers to enjoy their drinks without worrying about unpleasant spills on the go.
PP cup lids are the perfect combination of strength and flexibility. Made from polypropylene, also known as PP, it is a durable and strong material that can withstand high temperatures without losing its shape, making these lids ideal for covering cups that hold hot and cold beverages without warping or melting.
But wait, there's more. We tell you all about PP plastic cup lids!
You want to enjoy your favourite drink and need to remove the lid quickly? No problem! Tab lids are equipped with a small tab that will make it easy for you to open the glass quickly and easily, without any hassle.
These tab lids are especially handy when you need to access your drink quickly and hassle-free. Just pull the tab and you're ready to go. Whether you're on the move or simply in a hurry, the tab allows you to open the glass instantly, preventing unnecessary spillage and ensuring that your customers can enjoy their drink without a hitch.
| Colour | Clear |
|---|---|
| Total Dimensions | 90 ml |
| Design | Round |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Product type | Lid |
| Uses | Cold and Hot Drinks |
| Total capacity | 90 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 6,6 cm |
| Shape | Circle |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Range | Luxury |
| Price for | 50 |
12751-250
19, 67€
0,063€/ Wooden
In Stock.
4840-40-30
150, 67€
0,126€/ Reusable
Out of Stock
210913-12
12 Units
-30% 2, 77€ Regular price 3,95 €
0,231€/Reusable
Out of Stock
4457-40
40 Units
22, 47€
0,562€/Transparent
Out of Stock
210915-12-12
144 Units
47, 63€
0,331€/Reusable
Out of Stock
8444-50-16
800 Units
70, 46€
0,088€/Transparent
Out of Stock
8179-25-40
1.000 Units
264, 43€
0,264€/Reusable
In Stock.
8172-50-9
450 Units
-15% 39, 17€ Regular price 46,09 €
0,087€/Reusable
In Stock.
4082-12-25
300 Units
111, 45€
0,371€/Transparent
Out of Stock
13542-6-6
36 Units
33, 34€
0,926€/Reusable
Out of Stock
5948-50
8, 02€
0,128€/ Transparent
Out of Stock
210911-12-20
240 Units
-15% 53, 78€ Regular price 63,28 €
0,224€/Reusable
Out of Stock
210916-12-12
144 Units
47, 63€
0,331€/Reusable
Out of Stock
210912-12
12 Units
-20% 3, 16€ Regular price 3,95 €
0,264€/Design
Out of Stock
5949-50
50 Units
8, 02€
0,160€/Brown
Out of Stock
210916-12
12 Units
4, 96€
0,413€/Reusable
Out of Stock
8445-50
50 Units
6, 48€
0,130€/Transparent
Out of Stock