7, 31 €
0,146€/Bamboo
In Stock
Turn your events into an eco-friendly space with a vintage style thanks to the 17 cm high natural bamboo fork.
These forks stand out because they are:
The price is for the package of 50 Units.
Accesories
7, 31 €
0,146€/Bamboo
In Stock
8, 35 €
0,167€/Bamboo
In Stock
With this product also buy
4190-20
6, 39€
0,267€/ Moulded
In Stock.
52004-100
30, 03€
0,240€/ Paper
In Stock.
4073-20
3, 51€
0,146€/ Moulded
In Stock.
5043-1000-6
41, 76€
0,007€/ Wooden
In Stock.
5188-100-24
68, 79€
0,029€/ Wooden
In Stock.
8562-200
1, 08€
0,004€/ Bamboo
In Stock.
See more products
Do you want all the sustainable advantages of biodegradable cutlery, but are you also looking for more durability without having to throw them away at the drop of a hat? At Monouso we like to help you with all your requests, that's why we want to introduce you to bamboo cutlery. Avoid generating unnecessary waste by opting for our reusable bamboo cutlery.
Made of bamboo and with great ergonomics, our forks will be the perfect eco-friendly option for you to enjoy your food anywhere. Fork all kinds of preparations, from tasty meat to tasty fish, without any problem, and without the worry of bending, breaking or splintering. Want to know more about the advantages of our bamboo forks? We tell you more.
| Colour | Natural |
|---|---|
| Total Dimensions | 17cm |
| Design | bePulp |
| Material | Bamboo |
| Product type | Teaspoon |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 3 cm |
| Shape | Serrated |
| Width | 10 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 14011000 |
| Length | 17.7 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Cutlery |
| Price for | 50 |
9582-50
30, 79€
0,493€/ Bamboo
In Stock.
4324-100
-20% 3, 64€ Regular price 4,55 €
0,032€/ Wooden
In Stock.
12010-50
5, 26€
0,084€/ Sugarcane
In Stock.
12751-250
19, 67€
0,063€/ Wooden
In Stock.
13147-25
4, 61€
0,147€/ Wooden
In Stock.
Product Reviews / Q&A
12776-50-24
1.200 Units
165, 76€
0,138€/Bamboo
In Stock.
41012-50-24
90, 37€
0,075€/ Bamboo
In Stock.
4255-100-24
183, 00€
0,076€/ Bamboo
In Stock.
9584-50
31, 12€
0,498€/ Bamboo
In Stock.
12775-50
8, 35€
0,134€/ Bamboo
In Stock.
9575-50-24
81, 38€
0,068€/ Bamboo
In Stock.
9582-50-5
123, 18€
0,493€/ Bamboo
Out of Stock
9583-50-5
123, 49€
0,494€/ Bamboo
In Stock.
9585-50-5
110, 19€
0,441€/ Bamboo
Out of Stock
12563-100
1, 22€
0,010€/ Bamboo
In Stock.
12775-50-24
160, 28€
0,134€/ Bamboo
In Stock.
9587-50
88, 89€
1,422€/ Bamboo
In Stock.
4847-100-24
191, 86€
0,080€/ Bamboo
In Stock.
6290-24-12
68, 58€
0,238€/ Bamboo
In Stock.
4846-50-24
98, 72€
0,082€/ Bamboo
In Stock.
41012-50
4, 71€
0,075€/ Bamboo
In Stock.